header-1

Smecta®

Smecta®

1. Čo to je?

Smecta® je prírodný čistený íl s vysokou väzobnou kapacitou, ktorý je schopný viazať sa s hlienom sliznice zažívacieho traktu a zvyšuje tak jeho kvalitu a množstvo. Touto cestou chráni sliznicu proti infekcii a škodlivým látkam a umožňuje rýchlejšie uzdravenie.

Súčasne je Smecta® schopná viazať toxické látky produkované infekčným pôvodcom hnačky. Smecta® nefarbí stolicu, nie je RTG-kontrastná, nezrýchľuje ani nespomaľuje prechod tráviacim traktom. Nevstrebáva sa. Vylučuje sa stolicou.

2. Kedy ju užiť?

Prípravok sa používa na liečbu akútnej a chronickej hnačky a na symptomatickú liečbu bolestivých príznakov spojených s ochorením pažeráka, žalúdka, dvanástnika a čreva.

Prípravok môžu užívať deti aj dospelí vrátane tehotných a dojčiacich žien.

POZOR! Keďže absorpčné vlastnosti tohto prípravku môžu ovplyvniť mieru alebo stupeň vstrebávania iných liekov, neodporúča sa podávať iné lieky v rovnakom čase ako Smectu.

3. Ako ju užiť?

Ak lekár neurčí inak, podáva sa obvykle
- u detí:
do 1 roka: 1 vrecúško denne,
od 1 roka do 2 rokov: 1 – 2 vrecúška denne,
starších ako 2 roky: 2 – 3 vrecúška denne,
- u dospelých:
obvykle 3 vrecúška denne.

Denná dávka sa rozdelí do 2 – 3 čiastkových dávok a podáva sa v čase jedla.

Pri akútnej hnačke môže byť prvá dávka na začiatku liečby zdvojnásobená.

Obsah vrecúška sa rozpustí v pohári s 50 ml vody alebo sa dôkladne zamieša do detskej polotekutej stravy.

Upozornenie: V prípade, že príznaky neustúpia počas 7 dní liečby (u detí do 3 dní), že dôjde k zhoršeniu stavu pacienta alebo že sa objaví v stolici krv, je nevyhnutné vyhľadať lekára. Lekára vyhľadajte vždy pri hnačke malých detí vo veku do 3 rokov. Liečba nevylučuje v prípade potreby rehydratáciu (= doplnenie tekutín). Mieru rehydratácie a spôsob jej podania je nutné prispôsobiť veku a stavu pacienta a závažnosti hnačky. Pri predávkovaní alebo náhodnom požití väčšieho množstva prípravku dieťaťom sa poraďte s lekárom.

4. Prečo ju užiť?

Smecta® je je liek voľby pri hnačke u detí aj dospelých, vr. tehotných žien. Viaže na seba baktérie a vírusy, čím ich vylúči z organizmu, a navyše má účinok mukoprotektívny, t. j. naviaže sa na slizničný hlien, vytvorí ochrannú bariéru a bráni sliznici čreva.
Nevstrebáva sa.

5. Koľko liečba stojí?

Smecta® je voľne predajná v lekárni a nie je viazaná na lekársky predpis. Smecta nie je hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Balenie Smecta obsahuje 10 alebo 30 vreciek v 1 balení.
odporúčaná predajná cena Smecta 10 sáčkov: 3,98 EUR
odporúčaná predajná cena Smecta 30 sáčkov: 8,66 EUR