header-1

Porucha hybnosti svalov na tvári

Porucha hybnosti svalov na tvári

HEMIFACIÁLNY SPAZMUS

Čo je to hemifaciálny spazmus?

Hemifaciálny spazmus je porucha hybnosti, ktorá spôsobuje sťahovanie svalov na jednej strane tváre. Vo svojej najmiernejšej forme nemusí hemifaciálny spazmus spôsobovať nič viac ako len drobnú ťažkosť, ktorá však môže deformovať tvár a pôsobiť rozpaky v spoločnosti. V závažnejších prípadoch môže mať negatívny vplyv na zrak. Keďže však druhé oko nie je väčšinou zasiahnuté, iba zriedka vedie k úplnej strate zraku.

Kto môže byť postihnutý hemifaciálním spazmom?

Hemifaciálny spazmus postihuje mužov aj ženy a obvykle sa rozvíja v strednom veku

Aké sú príznaky hemifaciálneho spazmu?

Hemifaciálny spazmus sa môže rozvinúť postupne. Najprv sú postihnuté kŕčom svaly v okolí oka. Kŕč sa môže ďalej rozšíriť na ďalšie svaly na rovnakej strane tváre, predovšetkým na svaly čeľusti a úst. Niektorí pacienti pociťujú pri každom stiahnutí svalu praskanie v uchu na postihnutej časti tváre. Hemifaciálny spazmus postihuje častejšie ľavú stranu tváre. Obvykle vykazuje menšiu premenlivosť ako ostatné fokálne dystónie, aj keď u niektorých ľudí sa stav zhoršuje, keď sú v strese, a zlepšuje, keď si ľahnú.

Aké sú príčiny hemifaciálneho spazmu?

Príčiny hemifaciálneho spazmu nie sú ešte presne známe, ale v súčasnosti sa lekári prikláňajú k tomu, že ide o mechanickú poruchu spôsobenú podráždením tvárového nervu.

Čo mám robiť, keď si myslím, že trpím hemifaciálnym spazmom?

Ak sa domnievate, že trpíte hemifaciálnym spazmom, mali by ste zájsť k lekárovi. Požiadajte ho, aby vás odporučil k neurológovi, ktorý sa špecializuje na poruchy hybnosti, aby vás vyšetril a navrhol liečbu.

Dá sa hemifaciálny spazmus vyliečiť?

Vyliečiť sa dá operáciou, ale tá pre väčšinu pacientov nie je vhodná. Ďalej existujú ďalšie druhy liečby, ktoré pomôžu zvládať príznaky ochorenia.

V akých prípadoch sa používa operácia?

Na liečbu hemifaciálneho spazmu sa používa veľa špecializovaných chirurgických zákrokov. Často sú účinné, ale môžu byť spojené s potenciálnymi vážnymi komplikáciami. Väčšinou sa používajú iba u pacientov so závažným hemifaciálnym spazmom, ktorý vedie k trvalému postihnutiu, u tých, ktorým nepomáha liečba botulotoxínom, alebo u mladších pacientov, ak si taký zákrok zvolia.

Aké ďalšie druhy liečby existujú?

Ďalším hlavným typom liečby, ktorú vám pravdepodobne lekár odporučí, je medikamentózna liečba, napr. injekcie botulotoxínu.

Ako pôsobí botulotoxín?

Zavedenie injekcií botulotoxínu v poslednom čase zlepšilo vyhliadky mnohých pacientov trpiacich hemifaciálnym spazmom. Do tvárových svalov sa injekčne aplikujú malé dávky tejto látky. Liečba spočíva v blokovaní nervových signálov do svalov, ktoré spôsobujú sťahovanie. Účinok injekcií obvykle pretrvá dva až tri mesiace, a tak je nutné liečbu podstupovať opakovane. K vedľajším účinkom patria okrem iného ovisnuté očné viečka, zdvojené videnie a určité ochabnutie svalov pod okom, avšak počas jedného až dvoch týždňov tieto účinky väčšinou odznejú. Injekcie botulotoxínu pomôžu približne trom štvrtinám pacientov trpiacich hemifaciálnym spazmom.

Aké ďalšie druhy medikamentóznej liečby existujú?

Niektorým pacientom môžu pomáhať určité lieky, napr. carbamazepín a clonazepam. Pri dosiahnutie účinku však treba brať tieto lieky dlhodobo.

Môžem pre zvládnutie ochorenia urobiť niečo sám?

Niektorým ľuďom pomáhajú určité druhy svojpomoci, napr. relaxačné techniky, zatiaľ čo homeopatia, akupunktúra a stravovací režim ľuďom trpiacim hemifaciálnym spazmom väčšinou príliš nepomôžu. Dôležitý je pozitívny prístup. Keď sa o hemifaciálnom spazme dozviete viac informácií a porozprávate sa s ďalšími ľuďmi trpiacimi rovnakou poruchou, môže vám to pomôcť sa so svojím stavom vyrovnať a nájsť spôsob, ako zvládať svoje príznaky. Hemifaciálny spazmus síce nie je považovaný priamo za dystóniu, tieto dve ochorenia však majú veľa spoločného.