header-1

Poruchy hybnosti svalov v okolí oka

Poruchy hybnosti svalov v okolí oka

BLEFAROSPAZMUS

Čo je to dystónia?

Dystónia je neurologická porucha hybnosti. Spôsobuje mimovoľné sťahy svalov, čo vedie k tomu, že na postihnutých častiach tela dochádza k abnormálnym pohybom alebo pozíciám.

Blefarospazmus

Blefarospazmus je fokálna dystónia svalov okolo očí, väčšinou postihuje ľudí vo veku 50 až 70 rokov. Môže spôsobiť nekontrolovateľné mrkanie a zatváranie očného viečka. V extrémnych prípadoch ľudia trpiaci blefarospazmom nemôžu pevne zovreté oči otvoriť, takže sú občas vlastne „slepí“. Blefarospazmus má obvykle postupný vývoj. Prvé príznaky môžu byť podráždenie oka a dyskomfort, citlivosť na svetlo a väčšia frekvencia mrkania. Závažnosť príznakov sa môže počas dňa alebo zo deň na deň líšiť. Ľudia trpiaci blefarospazmom nemusia mať žiadne príznaky po prebudení alebo odpočinku; ich stav sa, naopak, môže zhoršovať, keď sú unavení, v strese alebo pri čítaní. Rôznorodosť príznakov môže niekedy viesť k neskorému stanoveniu diagnózy, keďže pri návšteve pacienta u praktického lekára sa príznaky nemusia prejaviť. Stav môže zhoršovať jasné alebo blikajúce svetlo (dokonca aj z televízie), dym alebo vietor. Svalové kŕče môže spôsobovať aj fyzická aktivita, napr. chôdza. Počas jedného až dvoch rokov sa môže zvýšiť početnosť a závažnosť svalových kŕčov a niekedy sa kŕče môžu rozšíriť aj na svaly v spodnej tvárovej časti, čeľusti a šiji. Ak je blefarospazmus spojený so zvieraním čeľusti a úst (oromandibulárna dystónia), nazýva sa tiež kraniálna dystónia (alebo Meigeho syndróm).

Čo spôsobuje blefarospazmus?

Predpokladá sa, že blefarospazmus je výsledkom abnormálnej funkcie bazálnych ganglií, štruktúr uložených hlboko v mozgu, ktoré sa podieľajú na riadení pohybu.

Obvykle postihuje ľudí vo vekovej skupine nad 50 rokov a vo väčšine prípadov sa nešíri do ďalších svalových skupín.

Ako sa toto ochorenie lieči?

I keď v súčasnosti prebieha po celom svete mnoho výskumných aktivít, ktoré dosiahli významný pokrok, ochorenie sa zatiaľ nedá vyliečiť. Na liečbu blefarospazmu už bolo vyskúšaných mnoho liekov, z ktorých niektoré jednotlivcom pomohli, avšak žiadny z nich nie je univerzálne účinný. Účinnou liečbou sú injekcie botulotoxínu, ktoré uvoľňujú svaly postihnuté kŕčom. Injekcie sa musia opakovať približne každé tri mesiace. Ak injekcie prinesú len malé zlepšenie, môže byť dôvodom aplikácia na nesprávnom mieste, nevhodné dávkovanie či iný typ botulotoxínu, ako je potrebné. Vedľajšie účinky sú obvykle len mierne a pomerne rýchle ustupujú. Niekedy sa na určenie správnych svalov používa elektromyografia (EMG). Správny sval pre aplikáciu injekcie bude u každého jednotlivca iný, a dokonca môže byť iný pre každú aplikáciu.

Ako sa dá s blefarospazmom žiť?

Keďže schopnosť nadviazať očný kontakt s ostatnými je dôležitou súčasťou komunikácie s ľuďmi, blefarospazmus môže viesť k vzniku negatívnych pocitov, napr. rozpakov alebo strate sebadôvery. Väčšina ľudí sa však s týmto ochorením úspešne vyrovná. Na zmiernenie rozpakov je možné nosiť slnečné okuliare (aj keď v zatiahnutom decembrovom predpoludní to môže pôsobiť neobvykle!). Niektorým ľuďom pomáhajú tónované sklá v okuliaroch. Pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi je až prekvapivé, ako rýchle na vaše ochorenie zabudnú, keď im podáte stručné vysvetlenie, a ako hladko konverzácia potom plynie. Ak z tohto ochorenia nerobíte problém vy, nebude problémom ani pre ostatných. Pri všetkých formách dystónie je veľmi dôležitý pozitívny prístup. Keď sa o blefarospazme dozviete viac a porozprávate sa o ňom s ostatnými, môže vám to pomôcť sa s týmto ochorením vyrovnať a nájsť ten najlepší spôsob, ako špecifické príznaky zvládať. Dôležitá je aj podpora rodiny a priateľov. Tiež im môže pomôcť, keď sa o blefarospazme dozvedia viac, aby dokázali lepšie pochopiť vaše problémy.