header-1

Poruchy hybnosti u detí po DMO

Poruchy hybnosti u detí po DMO

SPASTICITA SPREVÁDZAJÚCA DETSKÚ MOZGOVÚ OBRNU

Úvod

Detskú mozgovú obrnu spôsobuje poškodenie mozgu pred narodením, pri pôrode alebo skoro po narodení. Dôvody jej vzniku sú rôzne a v mnohých prípadoch zatiaľ neobjasnené. Toto poškodenie môže mať pre dieťa rôzne následky. Ak dôjde k takému poškodeniu mozgu, trpí mnoho detí tzv. spasticitou (kŕčovitosťou), keď majú kŕčovite strnulé ruky a nohy a ťažko nimi pohybujú. Určité pohyby možné sú, ale obvykle vo veľmi obmedzenom rozsahu. Tieto obmedzenia bránia deťom v samostatnej účasti na mnohých činnostiach, ktorým sa deti bežne venujú.

Ako liečbu, ktorá zmierňuje spasticitu detí od dvoch rokov, odporúčajú lekári niekedy botulotoxín?

Táto informácia má pomôcť vám a vášmu dieťaťu pochopiť, prečo vám lekár injekcie botulotoxínu odporučil. Vysvetľuje, čo to botulotoxín je, ako sa používa, ako funguje a aké má účinky.

Na jej konci nájdete otázky, ktoré často kladú rodičia aj deti, a užitočné odpovede na ne. Ak máte otázky, na ktoré na týchto stránkach odpoveď nenájdete, alebo sú tu odpovede, ktorým nerozumiete, poraďte sa s lekárom alebo zdravotnou sestrou, ktorí sú tu na to, aby pomohli vám aj vášmu dieťaťu. Táto informácia môže byť užitočná aj pre ostatných členov rodiny alebo priateľov. Odkážte ich na ňu, ak si myslíte, že by sa mohla hodiť.

Najčastejšie otázky týkajúce sa botulotoxínu
Čo je to botulotoxín?

Botulotoxín je látka, ktorú v prírode produkuje baktéria Clostridium botulinum. Táto baktéria spôsobuje botulizmus, čo je vzácna forma otravy jedlom, no v nepatrných kontrolovaných dávkach sa rafinovaný botulotoxín používa na uvoľnenie nadmerného svalového napätia alebo spasticity.

Na čo sa botulotoxín používa?

Botulotoxín je licencovaný na liečbu chôdze detí s mozgovou obrnou po špičkách, ktorá je spôsobená spasticitou svalstva nohy. Používa sa aj pri iných svalových skupinách a s cieľom efektívnej osobnej hygieny a starostlivosti.

Ako botulotoxín funguje?

Botulotoxín pôsobí na nervy v miestach ich svalových napojení. Z nervových zakončení v týchto miestach sa uvoľňuje chemický „poslíček“, látka nazývaná acetylcholín, ktorá spôsobuje zmrštenie svalu. Botulotoxín tomuto uvoľňovaniu zabraňuje. Botulotoxín svojimi účinkami pomáha čiastočne zmierňovať nadmerné svalové kontrakcie a uvoľňuje tak svalové napätie.

Na čo moje dieťa botulotoxín potrebuje?

Botulotoxín spolu s liečbou pohybového aparátu, t. j. fyzioterapiou, umožní vášmu dieťaťu získať väčší rozsah pohybu a pružnosť postihnutej končatiny alebo končatín. V niektorých prípadoch injekcie tiež redukujú bolesť vo svaloch a zlepšujú rozsah pohybu končatiny. Po injekcii botulotoxínu môže vaše dieťa zaujímať nové polohy, napr. položiť nohu chodidlom na podlahu, čo mu umožní jednoduchšiu a pohodlnejšiu chôdzu. Je dôležité porozprávať sa s dieťaťom aj jeho fyzioterapeutom a stanoviť si jasné ciele.

Kam sa botulotoxín vpichuje?

Botulotoxín sa vpichuje do postihnutého svalu alebo svalov.

Ako často bude moje dieťa injekcie botulotoxínu dostávať?

Počet a častosť injekcií sa budú líšiť v závislosti od závažnosti spasticity svalov, ktoré je potrebné liečiť.

Ako dlho bude trvať, kým začne botulotoxín fungovať?

Účinky botulotoxínovej kúry nastupujú do dvoch týždňov. Pretrvávajú až 16 týždňov a vedú k uvoľneniu svalu väčšinou na tri až štyri mesiace, niekedy aj dlhšie. Deti, ktoré chodia po špičkách, môžu začať normálne chodiť za dva až štyri týždne po aplikácii injekcie do lýtkového svalu.

Má botulotoxín nejaké vedľajšie účinky?

Ako pri všetkých liekoch, aj tu sa môžu objaviť vedľajšie účinky, no väčšinou je liečba znášaná bez problémov. Pri klinických štúdiách niektorí pacienti trpeli slabosťou vo svalstve nôh, pádmi, nenormálnou chôdzou, inkontinenciou, hnačkou a zvracaním. Ak k vzniku vedľajších účinkov dôjde, sú obvykle mierne a rýchle ustupujú. O možných vedľajších účinkoch sa dozviete viac z príbalového letáku. V prípade výskytu vedľajších účinkov sa obráťte na svojho lekára alebo ošetrujúci personál.

Čo sa deje po injekcii?

Po injekcii vaše dieťa navštívi fyzioterapeuta, ktorého dôležitou úlohou je pomôcť mu po novom používať uvoľnené svaly. Vaše dieťa bude možno potrebovať dlahy. Občas je potrebné dať nohu na chvíľu do sadry, aby si kĺby zvykli na voľný pohyb. Niektoré deti môžu potrebovať korektívnu operáciu. Všetky tieto záležitosti vám lekár vysvetlí ešte pred začatím liečby botulotoxínom.

Ako často budeme musieť chodiť do nemocnice?

Po injekcii si vás lekár pozve na kontrolu, aby zistil, aká účinná injekcia bola a či bude možné zákrok opakovať, alebo nie.

Na čo sa najčastejšie pýtajú dospelí
Je botulotoxín nový liek?

Nie, botulotoxín sa v lekárstve úspešne používa už viac ako 15 rokov.

Vylieči botulotoxín mozgovú obrnu?

Botulotoxín je iba jedným z prostriedkov na liečbu mozgovej obrny. Botulotoxín mozgovú obrnu nevylieči a nehodí sa ani pre všetky deti s týmto ochorením.

Čo keď budú injekcie moje dieťa neznesiteľne bolieť?

Lekár alebo ošetrujúci personál môžu pred vpichom ihly použiť znecitlivujúci krém alebo podať vášmu dieťaťu liek tlmiaci bolesť. Veľmi malým deťom a deťom, ktoré musia dostávať veľa injekcií, môžu byť podané ľahké sedatíva, ktoré pomôžu prekonať strach z liečby.

Ak moje dieťa nebude injekcie znášať, môže dostávať botulotoxín iným spôsobom?

Nie, nemôže. Botulotoxín je k dispozícii iba v injekciách.

Koľko injekcií môže moje dieťa maximálne dostať?

Počet injekcií bude závisieť od stupňa spasticity, počtu postihnutých svalov a od toho, aké úspešné injekcie sú.

S kým sa môžem o mozgovej obrne a liečbe svojho dieťaťa botulotoxínom porozprávať?

Porozprávať sa môžete so svojím ošetrujúcim lekárom či ošetrujúcim personálom, alebo akýmkoľvek zdravotníkom, ktorý sa na starostlivosti o vaše dieťa podieľa. Tí vám budú nápomocní počas liečby.

Na čo sa najčastejšie pýtajú deti
Musí sa botulotoxín pichať injekciou?

Áno, musí, botulotoxín v tabletkách na prehĺtanie neexistuje.

Bude ma injekcia bolieť?

Vnímanie injekcií sa u jednotlivých ľudí líši. Niektoré deti injekcie trochu bolí, iným vôbec nič nerobí. Ak by ťa injekcia bolela, môže pán doktor na bolesť predpísať mastičku alebo liek.

Ako dlho injekcia trvá?

Injekcia trvá len pár minút.

Budem sa musieť chodiť liečiť do nemocnice?

Áno. Pán doktor alebo sestrička tebe a tvojim rodičom povedia, kam a kedy máte prísť.