Slovníček
Tento slovníček má pomôcť pochopiť informácie na týchto internetových stránkach určené pre pacientov.
A – B – C – D - E - G - H - I - K - L - M - N - O - P - R - S - T - V - Z
Acetylcholín (ACh) – Jeden z mnohých chemických „poslíčkov“ (ktoré sa nazývajú aj neurotransmitery), ktoré prostredníctvom nervových zapojení (synapsií) odovzdávajú informácie medzi jednotlivými nervami alebo medzi nervami a svalmi či žľazami.
Adenóm – Nezhubný nádor žľazového epitelu.
Adrenokortikotropný hormón (ACTH) – Hormón, ktorý produkuje hypofýza a ktorý riadi funkciu nadobličiek.
Agonista – Pôsobiaci rovnako.
Agonista dopaminu – Chemická zlúčenina, ktorá napodobňuje činnosť neurotransmitera (dopamínu) v mozgu a potlačuje vylučovanie hormónov prolaktínu a rastového hormónu pri akromegálii.
Akromegália – Nápadné zväčšenie okrajových častí tela, napr. končatín (prsty na rukách, na nohách), častí tváre (nos, pery) a niektorých vnútorných orgánov (srdce) pri nadmernej tvorbe rastového hormónu v dospelosti.
Aldosterón – Hormón produkovaný nadobličkami, ktorý pomáha regulovať objem telesnej tekutiny a krvný tlak tým, že riadi vylučovanie soli (sodíka) obličkami.
Alopécia – Strata vlasov.
Analógy somatostatínu – Syntetické (umelo vyrobené) lieky veľmi podobné somatostatínu, ktoré sa používajú pri liečbe akromegálie a neuroendokrinných nádorov.
Antagonista receptorov rastového hormónu – Liek, ktorý zabraňuje, aby sa rastový hormón viazal na svoje receptory, používa sa na liečbu akromegálie.
Antagonista – Pôsobí opačne.
Antidiuretický hormón (ADH alebo vazopresín) – Hormón produkovaný adenohypofýzou (predný lalok mozgového podvesku), ktorého uvoľňovaním sa reguluje vylučovanie vody obličkami na udržiavanie správneho objemu a zloženie telesnej tekutiny.
Apnoe – Krátkodobá zástava dychu.
Benígny – Nezhubný (nádor), ktorý sa nerozširuje na vzdialené miesta.
Biopsia – Odobratie a vyšetrenie vzorky telesného tkaniva s cieľom stanovenia diagnózy. Biopsia sa obvykle robí bioptickou tenkou ihlou (prejde kožou až k nádoru) v lokálnej anestézii (znecitlivenie) miesta, z ktorého je vzorka odoberaná.
Botulotoxín – Neurotoxín, ktorý produkuje baktérie Clostridium botulinum, schopný blokovať uvoľňovanie acetylcholínu z nervových zakončení.
Bromokriptín – Lék (agonista dopaminu), který se podává k léčbě akromegalie (tabletová forma).
BTX–A – Skratka botulotoxínu typu A.
Clostridium botulinum – Druh baktérie rodu Clostridium. Je gram-pozitívna, tvorí spory a má tyčinkovitý tvar.
Crohnova choroba – Nešpecifické chronické zápalové ochorenie, najčastejšie postihujúce konečnú časť tenkého čreva (ileum) a hrubé črevo, ktoré sa však môže objaviť aj v ktorejkoľvek časti GIT od úst až po konečník a jeho okolie.
Diabetes mellitus – Ochorenie spôsobené veľmi vysokou hladinou cukru v krvi. Dochádza k nemu, ak telo produkuje alebo využíva menej inzulínu, ako potrebuje. Inzulín je hormón, ktorý telu pomáha využívať cukor na produkciu energie. Ak nie je prebytok cukru v krvi regulovaný, cukor sa dostáva spolu s veľkým množstvom vody do moču a spôsobuje nadmerný smäd a časté močenie.
Diabetes insipidus – Ochorenie spôsobené nedostatkom antidiuretického hormónu, produkovaného hypofýzou. Spôsobuje neschopnosť obličiek absorbovať vodu, takže veľké množstvo tekutiny odchádza močom. Prílišná strata tekutín spôsobuje veľký smäd.
Endokrinné žľazy – Žľazy, ktoré produkujú a vylučujú do krvi hormóny.
Endokrinológ – Lekár, ktorý sa špecializuje na hormonálne ochorenie.
Endokrinológia – pododbor vnútorného lekárstva zaoberajúci sa anatómiou, fyziológiou a patológiou žliaz s vnútornou sekréciou.
Endoskopia – Vyšetrovacia metóda telových dutín a dutých orgánov (napr. hrubého čreva, močového mechúra alebo žalúdka) pomocou prístroja nazývaného endoskop (gastroskop, kolonoskop).
Gastrinóm – Nádor pankreasu, ktorý produkuje hormón gastrín, spôsobujúci nadmernú produkciu žalúdočných štiav a peptické vredy.
Gastritída – Zápal žalúdočnej sliznice.
Glukózový tolerančný test – Testuje reakciu tela na vysokú hladinu cukru (glukózy) v krvi.
Hydrokortizón (kortizol) – Používa sa ako náhrada kortizolu v prípade nedostatočnej činnosti hypofýzy.
Hypertenzia – Vysoký krvný tlak.
Hypofýza – Mozgový podvesok – endokrinná žľaza na spodnej strane mozgu, ktorá má hlavnú úlohu pri regulácii mnohých žliaz vylučujúcich hormóny.
Hypopituitarizmus – Nedostatok hormónov predného laloku mozgového podvesku.
Hypotalamus – Bazálna časť medzimozgu – oblasť mozgu nad hypofýzou (podveskom mozgovým), ktorá reguluje vylučovanie hormónov hypofýzou.
Inzulínu podobný rastový faktor (IGF) – Prírodná látka obsahujúca aminokyseliny produkovaná predovšetkým pečeňou, ale aj ďalšími telesnými tkanivami, ktoré usmerňujú charakteristické reakcie rastového hormónu v chrupavkách, kostiach, svaloch a tukových tkanivách (napr. IGF–I, známy ako somatomedín C).
Inzulinóm – Nádor B-buniek pankreasu s nadmernou produkciou hormónu inzulínu (jeho nedostatok vedie k vzniku cukrovky).
Interferón – Bielkovina nízkej molekulovej hmotnosti tvoriaca sa v bunke po styku s vírusom, ktorá chráni ostatné bunky pred vírusovou infekciou tým, že bráni množeniu vírusov v bunkách. Je možné aplikovať injekčne pri liečbe rakoviny, posilňuje imunitný systém, a teda prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
Karcinoidné nádory – Najbežnejšia forma neuroendokrinných nádorov. Väčšinou sa objavujú v tráviacom trakte (tráviacej sústave) alebo v pľúcach.
Karcinoidný syndróm – Súbor príznakov (hnačka, červenanie pokožky, bolesti žalúdka), ktoré sú spravidla spájané s karcinoidnými nádormi produkujúcimi hormón serotonín.
Kortizol – Stresový hormón vylučovaný kôrou nadobličiek, ktorý je pre život nevyhnutný. Okrem toho je dôležitý pre normálny metabolizmus bielkovín, uhľohydrátov a tukov a pre tvorbu adrenalínu (a noradrenalínu) v reakcii na stres. Pomáha tiež udržiavať krvný tlak a kardiovaskulárne funkcie a pomáha spomaľovať zápalové reakcie imunitného systému. Okrem toho hladina kortizolu v tele ovplyvňuje spánok a náladu.
Kryoterapia – Liečba chladom. Môže zmenšiť veľkosť niektorých nádorov (zmrazením).
Lanreotid – Liek podobný hormónu somatostatín vo forme mikročastíc alebo vodného roztoku s dlhotrvajúcim účinkom.
Malígny – Zhubný (nádor), ktorý je schopný tvoriť metastázy.
Metabolizmus – Látková premena v živých organizmoch, nevyhnutná pre život. Je to stavba (anabolizmus) bielkovín, cukrov (alebo uhľohydrátov) a tukov a rozkladanie (katabolizmus) týchto látok na jednoduchšie prvky s cieľom produkcie energie.
Meta-iodobenzylguanidín (MIBG) – Látka, ktorá sa viaže na niektoré neuroendokrinné nádory. Je možné ju použiť na diagnostiku (rozpoznanie) ochorenia špeciálnou zobrazovacou metódou alebo pre prenos účinkov rádioliečby k neuroendokrinným nádorom.
Metastázy – Rozšírenie buniek rakoviny z jednej časti tela alebo orgánu do inej.
Mnohopočetná endokrinná neoplázia typu 1 (MEN-1) – Dedičná choroba spojená s nadmernou činnosťou endokrinných (hormonálnych) buniek v hypofýze, príštitných telieskach alebo v pankrease, ktorá vytvára nádor. Toto ochorenie je pomerne vzácne a špecializované centrá ponúkajú genetické vyšetrenie.
Nadobličky – Žľazy, ktoré sa nachádzajú nad oboma obličkami. Pri stimulácii týchto žliaz hypofýzou (prostredníctvom adrenokortikotropných hormónov) produkujú hormóny, ako sú kortizol a aldosterón.
Nádor – Abnormálny rast buniek. Útvar tvorený tkanivom, ktorého rast sa vymkol spod kontroly organizmu a rastie nezávisle od neho.
Neuroendokrinné bunky – Špecializované bunky vylučujúce peptidy, väčšinou spojené s centrálnou nervovou sústavou.
Nefunkčný nádor hypofýzy – Nádor hypofýzy, ktorý nespôsobuje prejavy a príznaky prílišnej hormonálnej produkcie, ale môže viesť vzhľadom na svoju rastúcu veľkosť k bolestiam hlavy a strate zraku.
Neuroendokrinné nádory pankreasu – Nádory vznikajúce v pankrease, ktoré produkujú hormóny (napr. inzulinómy, gastrinómy a VIPómy).
Oktreotid – Liek podobný hormónu somatostatínu vo forme mikročastíc s krátkodobým aj dlhodobým účinkom.
Pegvisomant – Antagonista receptorov (príjemca; miesto na povrchu bunky, na ktoré sa hormón viaže) rastového hormónu.
Peptické vredové ochorenie – Vred v stene žalúdka alebo hornej časti zažívacieho traktu, ktorý poruší ochrannú výstelku (sliznicu) pažeráka, žalúdka alebo tenkého čreva.
Peptidy – Prírodné zlúčeniny, ktoré tvoria základnú zložku bielkovín.
Prolaktín – Hormón produkovaný hypofýzou, ktorý zodpovedá za rast pŕs a reguluje produkciu materského mlieka. Pri nadmernej produkcii však prolaktín potlačuje produkciu pohlavných hormónov (napr. estrogénu a testosterónu), zabraňuje ovulácii a produkcii spermií a znižuje libido.
Rádioterapia – Liečba ochorení ionizujúcim žiarením. Aplikuje sa buď externe pomocou lúča žiarenia, alebo interne cielenou injekciou.
Rastový hormón – Hormón produkovaný hypofýzou, ktorý reguluje rast u detí a u detí aj dospelých ovplyvňuje metabolizmus (látkovú premenu) bielkovín, cukrov a tukov.
Sekundárne nádory – Zhubný nádor, ktorý vznikne v inej časti tela ako pôvodné rakovinové ochorenie ako výsledok metastázy (šírenia).
Serotonín – Alebo 5-hydroxytryptamín (5-HT), tkanivový hormón. Spôsobuje stiahnutie veľkých žíl a rozšírenie malých žíl, čo môže viesť k červenaniu pokožky. Vylučujú ho niektoré typy neuroendokrinných nádorov.
Sérotyp – Kategória, do ktorej je materiál zaradený podľa schopnosti viazať protilátky.
Skenovanie CT alebo CAT – Typ röntgenového zobrazenia vnútra tela. Skratka CT znamená počítačovú tomografiu. Vyšetreniu sa tiež niekedy hovorí skenovanie CAT (počítačová axiálna tomografia). Skenovanie zobrazí detailný obraz vnútorných orgánov tela na obrazovke počítača. Snímky ukazujú priečne profily (prierezy) tela.
Somatostatín – Prírodný hormón produkovaný hypotalamom (mozgovým podveskom). Zabraňuje vylučovaniu hormónov a ďalších telesných chemických látok vrátane rastového hormónu.
Somatropín – Substitučná liečba syntetickým ľudským rastovým hormónom.
Subkutánny – Podkožný.
Syndróm dráždivého hrubého čreva – Ochorenie hrubého čreva charakterizované opakovanou bolesťou brucha podobnou kŕčom a zápchou alebo hnačkou.
Systémové – Cirkulujúce v tele.
Štítna žľaza – (glandula thyroidea) je endokrinná žľaza laločnatej stavby, umiestnená na hornom konci priedušnice. Niekedy zasahuje až na hrtan. Obsahuje bunky, ktoré tvoria hormóny – tyroxín (T4) a trijodtyronín (T3) a jasné bunky, ktoré tvoria hormón kalcitonín.
Terapeutická embolizácia – Embolizácia ciev (uspanie ciev embolom) sa robí injekčnou aplikáciou malých častíc alebo chemickej látky do ciev, ktoré zásobujú nádor, aby sa zamedzilo prívodu krvi (a tým výživy) do nádoru.
Tyroxín – Hormón, ktorý reguluje úroveň tvorby energie (rýchlosť látkovej premeny) a je tiež nevyhnutný pre normálny rast a vývoj detí.
VIPóm – Nádor pankreasu produkujúci látku nazývanú vazoaktívny intestinálny peptid.
Zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI) – Zobrazovacia metóda, ktorá na vytvorenie obrazu používa magnetické pole, rádiové vlny a počítač; slúži na zistenie normálneho a chorého tkaniva.
Žlčové kamene – Kamene, ktoré sa tvoria v žlčníku alebo žlčovodoch.